Bułgaria
Bułgaria to jedno z najstarszych państw w Europie, którego walory przez długi czas były niedoceniane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.
Dla turystów oferuje zarówno pobyt w górach jak i nad morzem. Odwiedzających może zachęcić bogata w historię kultura, a Polaków dodatkowo bliskość językowa. Często odwiedzane wybrzeże Morza Czarnego oraz górskie kurorty mogą sprawić, że zakochamy się w tym kraju. Warto również odwiedzić stolicę - Sofię i spróbować znanego na całym świecie bułgarskiego wina.
Bułgaria - informacje praktyczne
Bułgaria to bałkańskie państwo w południowo-wschodniej Europie, graniczące z Serbią, Macedonią Północną, Grecją, Turcją, Rumunią oraz Morzem Czarnym. Wyjeżdżając do Bułgarii, w stosunku do czasu polskiego musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu.
Z mieszkańcami porozumieć można się w języku Bułgarskim, a w miejscowościach turystycznych również po angielsku i niemiecku. Ze względu na położenie geopolityczne, dużo osób zna także język rosyjski. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lev bułgarski. Korzystny kurs wymiany walut może tym bardziej zachęcić turystów, także z Polski, do odwiedzenia tego miejsca.
Bułgaria ze względu na bogatą kulturę oraz klimat, który pozwala w lecie cieszyć się bardzo wysokimi temperaturami, stała się miejscem chętnie odwiedzanym. Wśród najpopularniejszych kierunków są takie destynacje jak Sofia, Burgas, czy Warna. Wybierając się na wczasy do tego niezwykłego kraju można skorzystać zarówno z budżetowych linii lotniczych, jak i lotów czarterowych.
Pogoda w Bułgarii
W tym położonym na Półwyspie Bałkańskim kraju panuje klimat umiarkowany ciepły i kontynentalny, natomiast bliżej morza odczujemy wilgotniejszy klimat podzwrotnikowy. W lecie temperatura przekracza zazwyczaj 30 stopni Celsjusza, natomiast zimy są bardzo mroźne i temperatura często spada poniżej zera. Największe amplitudy temperatur zaobserwować można w dolinie Dunaju.
Co zjeść w Bułgarii - czym charakteryzuje się bułgarska kuchnia?
Kuchnia bułgarska z natury podobna jest do kuchni innych krajów Bałkańskich, choć może być też inspirowana kuchnią rosyjską, śródziemnomorską, czy nawet dalekowschodnią. Znajdziemy w niej wykorzystanie różnorodnych warzyw, aromatycznych przypraw, a ważną rolę odgrywają w niej też produkty mleczne oraz alkohol.
Przede wszystkim warto rozsmakować się w sałatkach, z których najsłynniejsza jest sałatka szopska skomponowana z ogórka, pomidora, papryki, cebuli oraz słonego sera sirene przypominającego grecką fetę. W gorące dni dobrym rozwiązaniem kulinarnym będzie tarator, czyli tradycyjny bułgarski chłodnik.
Z innych potraw polecić można banicę, czyli zapiekany placek z serem sirene. Taką przekąskę warto zabrać ze sobą na dzień pełen zwiedzania. Sarmi jest podobne do znanych nam gołąbków. Farsz z ryżu i mięsa mielonego zawija się w liście kapusty, lub winogron. Kiselo mlyako natomiast to odpowiednik polskiego kefiru.
Na deser przepyszną propozycją jest baklava wykonana z ciasta listkowego, orzechów oraz miodu. Dopełnieniem tradycyjnej kuchni bułgarskiej są alkohole, a wśród nich między innymi rakija, czyli podobny do bimbru trunek wykonywany ze sfermentowanych owoców. Zawartość alkoholu w rakiji wynosi około 50%. Bułgarskie wina rozsławione na całym świecie, ponieważ kraj ten położony jest w doskonałym klimacie do uprawy winogron. Szczególną uwagę należy zwrócić na wina czerwone, np. mełnik, trakija, kadarka, merło, a także białe zwane riesling, tamianka i iskra.
Gdzie najlepiej spędzić wakacje w Bułgarii?
Bułgaria jest bardzo zróżnicowana pod względem terenu, dzięki czemu oferuje wiele możliwości na wypoczynek. Wśród najpopularniejszych kurortów znalazły się Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg. Te przepiękne i szybko rozwijające się miejsca tętnią życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciepłe morze oraz długie plaże pozwalają na relaks i dodają prawdziwie wakacyjnego klimatu.
Niedaleko Burgas, na skalistym smukłym cyplu, znajduje się Sozopol, który został wpisany na listę UNESCO. Niegdyś wyspa, dziś połączona z lądem miejscowość posiada piękną starówkę, z małymi uliczkami oraz piękną plażę. Konkurencyjnym kurortem o podobnych cechach jest Nessebar.
Obzor natomiast charakteryzuje się największą liczbą dni słonecznych w roku, a zatem kusi przepiękną pogodą oraz dużą zawartością jodu w powietrzu, który bardzo dobrze wpływa na zdrowie.
Ciekawym miejscem jest także Primorsko, czyli kurort położony w pobliżu rezerwatu przyrody rzeki Ropotamo wpadającej do Morza Czarnego właśnie tam. Primorsko znajduje się także blisko niskich gór Strandzha, a cały teren niegdyś zajmowała cywilizacja Tracji, zatem można natknąć się na archeologiczne stanowiska, co stanowi dodatkową atrakcję.
Św. Konstantyn i Elena to jeden z najstarszych kurortów, który wciąż przyciąga malowniczym brzegiem oraz innymi atrakcjami, czy nawet kasynami. W takim miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Albena natomiast oferuje zarówno piękne plaże, jak i zielone wzgórza. Co ważna, Albena została uhonorowana Niebieską Flagą, co oznacza czystą wodę oraz ekologiczne przyjazną miejscowość turystyczną.
Ciekawostki - Bułgaria
• Bułgaria jest niezwykle znana z różanego olejku, który dodawany jest do perfum, kosmetyków i jest najlepszą pamiątką, jaką można przywieźć z tego miejsca.• Bułgaria jest najstarszą nazwą kraju w Europie.
• To właśnie w Bułgarii powstała cyrlica używana do dziś.