![Czarnogóra](https://media5.tui.pl/media/images/hd3/h6c/9170769903646.jpg)
Czarnogóra
Czarnogóra określana jest jako miejsce wiecznej zieleni i słońca. Trudno nie zgodzić się ze słowami angielskiego poety Georga Byrona, który stwierdził, że „w chwili tworzenia się świata najpiękniejszym złączeniem morza i lądu musiało być czarnogórskie wybrzeże”. Zobaczymy tu majestatyczne góry, poznamy bogactwo historyczne, a także wypoczniemy przy wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jedno jest pewne - wakacje w Czarnogórze gwarantuje udany urlop.
Wakacje Czarnogóra - informacje praktyczne
Czarnogóra to malowniczy kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, graniczący z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Kraj ten oferuje niezwykłe bogactwo krajobrazów, od górskich szczytów po urokliwe wybrzeża. Głównymi atrakcjami turystycznymi są Zatoka Kotorska, Park Narodowy Durmitor i starożytne miasto Kotor. Ponadto wczasy w Czarnogórze to również gwarancja przepysznej kuchni opartej na świeżych owocach morza i lokalnych produktach. Sam klimat śródziemnomorski sprzyja zwiedzaniu przez większą część roku, choć najlepszym czasem na wakacje w Czarnogórze jest okres od maja do września. Strefa czasowa odpowiada polskiej, zatem nie musimy zmieniać czasu w zegarkach.Jak najlepiej przyjechać do Czarnogóry z Polski? Podróż nie należy do trudnych, gdyż coraz więcej regularnych i czarterowych linii lotniczych obsługuje loty do Czarnogóry, które trwają około dwóch godzin. Językiem ojczystym jest czarnogórski, ale angielski i inne języki są powszechnie używane w miejscach turystycznych. Czarnogóra oferuje wakacje i wczasy, które są niezapomnianym doświadczeniem, to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić, by odkryć jego uroki i zapierające dech w piersiach widoki.
Pogoda w Czarnogórze. Jaki ma klimat Czarnogóra?
Czarnogóra ma zróżnicowany, śródziemnomorski klimat, który jest kształtowany przez jej położenie geograficzne. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się suchymi i gorącymi latami, latem temperatury sięgają nawet 30°C. Natomiast w górach, takich jak Durmitor czy Bjelasica, dominuje klimat umiarkowany z surowymi zimami i obfitymi opadami śniegu. Wiosna i jesień to okresy, kiedy można cieszyć się łagodnymi temperaturami zarówno na wybrzeżu, jak i w górach.Zatem kiedy najlepiej wybrać się na urlop do Czarnogóry? Odpowiedź zależy od preferencji każdego turysty. Jeśli marzy nam się leniwe wylegiwanie na plaży i kąpiele w lazurowych wodach Adriatyku, to najlepszy sezon turystyczny będzie latem, gdy temperatury osiągają swoje szczyty, a słońce rozpromienia krajobraz. Wtedy to miejscowości na wybrzeżu tętnią życiem, a wieczorami można delektować się lokalną kuchnią i aurą letnich festiwali. Natomiast miłośnicy aktywnego wypoczynku, turystyki górskiej czy sportów zimowych, powinni rozważyć wyjazd w okresie zimowym. Góry Czarnogóry oferują wtedy malownicze stoki narciarskie i doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Wiosna i jesień są świetnymi okresami, jeśli preferujemy łagodniejszą aurę i mniejszy tłum turystów. Oba te sezony są również korzystne dla odkrywania ciekawych miejsca i kultury tego kraju. Warto więc dopasować termin wyjazdu do swoich zainteresowań, aby maksymalnie wykorzystać niesamowity klimat Czarnogóry.
Co zjeść w Czarnogórze – wprowadzenie do kuchni czarnogórskiej
Czarnogóra to kraj o bogatej i różnorodnej kuchni, która wciąż pozostaje związana z tradycją i lokalnymi smakami. Więc, co warto zjeść w Czarnogórze? Jako kraj nadmorski, zachwyca świeżymi owocami morza, takimi jak krewetki, kalmary i ślimaki, które są często serwowane jako dania główne lub przekąski. Prosciutto, czyli suszona szynka, jest prawdziwą dumą kraju i często podawane na desce w towarzystwie kajmaku, czyli gęstego i kremowego sera. Warto spróbować również tradycyjnych dań mięsnych, takich jak jagnięcina w różnych wariacjach, pieczona wołowina, czy kiełbasa z dodatkiem serów. Kuchnia czarnogórska nie byłaby kompletna bez pysznych wypieków, takich jak pita - cienkie ciasto z różnorodnymi nadzieniami, lub burek - sycące ciasto wypełnione mięsem, serem lub warzywami. Nie zapomnijmy także o lokalnych winach, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Wczasy w Czarnogórze są doskonałą okazją do odkrycia autentycznych smaków, które odzwierciedlają bogactwo kulturowe i gościnność tego kraju.Wakacje w Czarnogórze - jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć?
Wakacje w Czarnogórze to niezapomniana przygoda, pełna pięknych miejsc i malowniczych widoków. Na początek warto odwiedzić urokliwe wybrzeże Adriatyku, z takimi miejscami jak Zatoka Kotorska, uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Następnie warto udać się do historycznego miasta Kotor, które zachwyca swoją architekturą, zabytkowymi murami i wąskimi uliczkami. W górach znajduję się Park Narodowy Durmitor i Park Narodowy Biogradska Gora, oferujące niesamowite widoki, liczne szlaki turystyczne i możliwość obcowania z dziką przyrodą. Dla miłośników relaksu nad morzem, idealnym miejscem jest Luštica Bay, gdzie można odpocząć na pięknych plażach i skorzystać z licznych atrakcji wodnych. Nie można też zapomnieć o odwiedzeniu malowniczego wybrzeża Zatoki Tivatskiej, z popularną wyspą Sveti Marko. Niezależnie od wyboru, wakacje w Czarnogórze oferują różnorodne atrakcje i przygody, które na długo pozostaną w pamięci.Wczasy w Czarnogórze last minute?
Jeśli szukasz ekscytującej i spontanicznej przygody, a jednocześnie chcesz cieszyć się urokami pięknych plaż i górskich widoków, to Czarnogóra jest idealnym miejscem na last minute! Ta malownicza kraina oferuje niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom aktywnego wypoczynku, jak i zwolennikom relaksu nad brzegiem morza. Wybierając się na last minute do Czarnogóry, możesz szybko znaleźć atrakcyjne oferty na hotele all inclusvie, a także skorzystać z licznych atrakcji, jakie kryje to bałkańskie państwo. Odkryj urok starożytnych miast, zanurz się w krystalicznie czystych wodach Adriatyku, wspinaj się po górskich szlakach, a wieczorem delektuj się wyśmienitą lokalną kuchnią. Nie czekaj dłużej - last minute Czarnogóra to gwarancja niezapomnianych chwil!Ciekawostki - Czarnogóra
• Nazwa "Czarnogóra" pochodzi od czarnych gór, które widoczne są na obszarze górskim w tym regionie. Góry te, pokryte lasami, nadają okolicom ciemny kolor.• Oficjalnym językiem w kraju jest czarnogórski, który jest bardzo blisko związany z językiem serbskim, chorwackim i bośniackim. Ponadto, państwo to jest jednym z niewielu w Europie, które używa cyrylicy na swoich znakach drogowych.
• Najgłębsze kaniony na świecie: Kanion rzeki Tara w Czarnogórze jest uważany za jedno z najgłębszych wąwozów na świecie, a także stanowi część Parku Narodowego Durmitor.
• W Czarnogórze znajduje się malownicza wyspa Sveti Stefan, która kiedyś była rybacką wioską, a następnie przekształciła się w luksusowy kompleks hotelowy. Była również inspiracją dla wielu artystów, w tym dla słynnego amerykańskiego pisarza, Ernesta Hemingwaya.
• Czarnogóra słynie z produkcji oliwy z oliwek, a miasto Bar jest jednym z największych europejskich portów wywozowych tego oleju. Plantacje oliwek mają tu długą historię sięgającą czasów starożytnych.
Przewodnik
Zwiedzanie
Budva
Jedno z najbardziej atrakcyjnych i turystycznie spopularyzowanych, czarnogórskich miasteczek. Historia Budvy sięga 2500 lat. Wówczas zamieszkiwali te tereny Iliryjczycy. Tutejsza starówka, mimo że częściowo odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1971 roku, wciąż zachwyca architekturą sakralną – katedrą św. Jana, cerkwią Trójcy Świętej oraz kościołem św. Sawy z XII wieku. Co ciekawe, na tutejszej plaży The Rolling Stones dali jedyny koncert – najmniejszy w historii ich występów.
Kotor
To kolejne miasto na liście czarnogórskich perełek architektury. Zatopione pomiędzy górskim masywem, a urokliwą zatoką plasuje się na drugim miejscu listy najpiękniejszych starówek – zaraz po Dubrowniku. Kotor urzeka średniowieczną zabudową i jako jedno z najlepiej zachowanych miasteczek, oferuje zwiedzającym prawdziwe chwile zachwytu. Starą część miasta okalają mury, a znakiem rozpoznawczym jest labirynt krętych i wąskich uliczek. W 1979 roku miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Bobotov Kuk
Najwyższy szczyt w masywie górskim Durmitor i jednocześnie najwyższy w całej Czarnogórze. Choć wysokość 2523 m n.p.m. nie powinna robić wrażenia na amatorach najwyższych europejskich gór, nie zabraknie tu wyjątkowych widoków oraz spokojnej, acz długiej wspinaczki – ostatnie prosta przed wierzchołkiem to dość stroma, skalna grań. Na wierzchołku szczytu znajduje się puszka, w której umieszczono notatnik z nazwiskami zdobywców.
Jezioro Szkoderskie
Największe jezioro na Bałkanach, od 1983 roku wchodzące w skład Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie. Ten urokliwy akwen składa się z około 50 wysepek, na których znajdują się pozostałości po średniowiecznych twierdzach i klasztorach – na jednej z nich wznosi się cerkiew św. Jana, niegdyś siedziba metropolity państwa Zeta. Wzdłuż południowego brzegu jeziora ciągnie się trasa uznana za jedną z najbardziej malowniczych w Czarnogórze. Wizytę w tym regionie warto połączyć z krótkim wypadem do miasta Szkoder, znajdującego się na terenie Albanii. Dzięki zniesieniu wiz dla Polaków podróż przez granicę nie jest żadnym utrudnieniem.
Atrakcje
Plażowanie
Aby poczuć klimat śródziemnomorskiego lata, warto spędzić czas nad czarnogórskim brzegiem Adriatyku. Większość plaż, choć nazywana piaszczystymi, w rzeczywistości pokryta jest drobnym żwirem przypominający piasek. Velika Plaža to jedna z tych, które świetnie sprawdzą się podczas spokojnego wypoczynku, a jednocześnie wiele zaoferują miłośnikom sportów wodnych. Ciekawostką jest z pewnością plaża Ada Bojana – jedna z niewielu przeznaczona dla naturystów.
Sporty ekstremalne
Ukształtowanie geograficzne Czarnogóry pozwala na uprawianie różnorodnych sportów ekstremalnych. Do najbardziej emocjonujących zaliczyć można m.in. liczne zjazdy tzw. tyrolką, czyli zjazdy na rozciągniętej linie nad kanionem Tary. Ciekawą formą rozrywki dla osób o mocnych nerwach jest też rafting, czyli spływ górskimi szlakami rzecznymi.
Nurkowanie
Krystalicznie czyste wody Adriatyku pozwolą fanom podwodnego zwiedzania na odrobinę szaleństwa. Do ciekawych miejsc należy szczególnie zaliczyć Herceg Novi, Kotor, Budvę, Bar czy Ulcinj – to tam znajdują się największe atrakcje podwodnego świata. Wzdłuż Półwyspu Luštica zarówno profesjonaliści, jak i nowicjusze znajdą świetne miejsca do nurkowania. Czarnogórskie wody kryją również wiele wraków statków z różnych epok. Warto przekonać się o tym osobiście.
Most na Tarze
Kanion rzeki Tary uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Najlepiej będzie go podziwiać z mostu Durdevića. Obiekt ten powstał na przełomie lat 30. i 40. XX wieku i był wówczas największą tego typu konstrukcją w Europie. Jego wysokość przekracza 100 metrów.
Kuchnia
Pljeskavica
To jedna z najpopularniejszych, bałkańskich potraw w Czarnogórze. To grillowany kotlet lub, jak powie dziś większość entuzjastów streetfoodu, burger. Burger, tyle że w wersji bałkańskiej. Większość przepisów mówi o mieszance mięsa wołowego i wieprzowego, niektóre wzmiankują również baraninę. Całość jest przyprawiana siekaną cebulą, czosnkiem i ostrymi papryczkami. Podawane w bułce lub na talerzu, z dodatkiem świeżych warzyw.
Ražnjići
To nic innego jak szaszłyki. Nie można jednak powiedzieć o nich „zwykłe”. Cała tajemnica ich smaku tkwi w odpowiednim marynowaniu mięsa (wieprzowego, rzadziej jagnięcego czy cielęcego) – najczęściej w oleju, cebuli i czosnku. Następnie kawałki nadziewa się na szpatułki, przekładając cebulą. Niektóre wersje dopuszczają paprykę i plastry boczku. Tak przygotowane ražnjići trafiają na ruszt.
Çorba
Bałkańska kuchnia słynie z gęstych i sycących zup – nie sposób nie spróbować ich podczas wyprawy do Czarnogóry. Zazwyczaj są to warzywne wywary z kawałkami mięsa lub ryby, w zależności od wybranej wersji. Obie jednak są warte uwagi. Główne dodatki to pomidory, papryka, pietruszka i inne przyprawy.
Sałatka šopska
To drugie, obok pljeskavicy, popularne danie tego regionu. Sałatka na bazie pomidorów, ogórków, cebuli, a niekiedy też papryki, wyrazistego i słonego sera solankowego z dodatkiem oliwy lub oleju. Sałatka ta zwykle traktowana jest jako przystawka, ale na mniejszy apetyt świetni sprawdzi się jako główne danie.
Ciekawostki
Młode państwo
Czarnogóra jest najmłodszym państwem na kontynencie europejskim. W wyniku referendum niepodległościowego przeprowadzonego w 2006 roku kraj ten odłączył się od Serbii, aby budować własną, autonomiczną pozycję na Bałkanach i w Europie.
Raj milionerów
Czarnogóra w ostatnich latach stała się niezwykle popularnym kierunkiem, który wybierają najbogatsi tego świata. Dzięki temu widoczny jest stały wzrost inwestycji budowalnych m.in. w Budvie. To właśnie w tym mieście na 15 tysięcy mieszkańców przypada 500 milionerów.
Warto wiedzieć
Napiwki
W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący około 10 - 15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 2 EUR /bagaż.Długość lotu
ok. 2 godz.Waluta
euro (EUR)Elektryczność
Wtyczki elektryczne oraz napięcie są takie same jak w Polsce.Przepisy wjazdowe
Język
czarnogórski. . Porozumieć się można po angielsku, włosku, niemiecku.Zdrowie i szczepienia
Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podróżowania po Czarnogórze, nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest płatna dla obcokrajowców i na stosunkowo niskim poziomie. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR (bez opłat za dodatkowe badania diagnostyczne i zabiegi)Telefon i internet
Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne w kiosku. W zależności od regionu mogą pojawiać się problemy z zasięgiem (szczególnie w górach). Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.Strefa czasowa
czas polskiPodatek turystyczny
Podatek turystyczny: - obowiązkowo płatny w regionach Tivat i Herceg Novi – ok. 1,40 euro/dzień (osoba dorosła), ok. 0,95 euro/dzień (dzieci w wieku 12-18 lat), ok. 0,50 euro/dzień (dzieci do 12. roku życia) oraz w regionach Budva i Petrovać – ok. 1,50 euro/dzień (osoba dorosła), ok. 1 euro (dzieci w wieku 12-18 lat), ok. 0,50 euro/dzień (dzieci do 12. roku życia) Wysokość podatku może ulec zmianie.