Wyspa Mahe
Seszele urzekają swoim pięknem i bogactwem krajobrazu. Malowniczo ukształtowane zatoczki z białym piaskiem, tajemnicze góry w głębi wyspy, barwny podwodny świat i krystalicznie czyste wody oceanu czynią to miejsce prawdziwym rajem na ziemi.
Na cały archipelag Seszeli składają się 92 wyspy, z których zaledwie połowa jest zamieszkiwana. Największą i najgęściej zaludnioną wyspą jest Mahe. Nadmorską scenerię tego zakątka cechuje duża różnorodność – od granitowych urwisk ze wzburzonymi falami morskimi, po spokojne, osłonięte palmami zatoczki. Na odcinku liczącym zaledwie 27 km znajduje się 68 niezależnych odcinków wybrzeża. Wyspa jest znakomitym miejscem do leniwego wypoczynku na plaży, jak również do aktywnego urlopu – uprawiania windsurfingu, nurkowania, żeglarstwa czy nart wodnych.
Stolicą Seszeli, a zarazem największym miastem w kraju jest Victoria. Charakterystyczna jest tutaj kolonialna zabudowa oraz ogrody botaniczne ze wspaniałą roślinnością. W samym centrum znajdziecie najstarszą na Seszelach katedrę św. Pawła, gmach sądu oraz pomniejszoną wersję Big Bena – Clock Tower z 1903 roku, wzniesiony na cześć królowej Wiktorii. Miłośnicy zakupów powinni udać się na Victoria Market z licznymi straganami pełnymi owoców, warzyw, ryb oraz przypraw.
Seszele są popularnym wakacyjnym kierunkiem i trudno się temu dziwić. W tym miejscu można odnaleźć wszystkie elementy, które składają się na prawdziwy egzotyczny raj – malownicze plaże, krystalicznie czysta woda, zachwycająca przyroda, górzyste krajobrazy, które zapierają dech w piersiach oraz barwny świat podwodnej flory i fauny.
Seszele: informacje praktyczne
Seszele składają się z ponad 100 wysp (dokładnie jest ich 115), które znajdują się w basenie Oceanu Indyjskiego (nieopodal wybrzeża Afryki). Najbardziej znaną ze wszystkich wysp jest Mahe, na której znajduje się stolica kraju, czyli Victoria. Co ciekawe, właśnie tutaj mieszka około 80% całej ludności Seszeli. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich wysepek tylko 33 mają swoich stałych mieszkańców, a reszta jest niezamieszkana.
Wyspy podzielone są na kilka obszarów: 44 z nich zajmują płytkie wody Szeszeli i stanowią wyspy wewnętrzne, 42 wyspy granitowe znajdują się w środkowej pozycji archipelagu, są tam obecne także wyspy koralowe (29 wysp) i są zlokalizowane na zachodniej części.
Mieszkańcy porozumiewają się w języku francuskim, angielskim oraz kreolskim, który jest mieszanką języków afrykańskich oraz francuskiego. Większość osób utrzymuje się tutaj z turystyki oraz przemysłu, głównie rybołówstwa. Rolnictwo jest bardzo ograniczone ze względu na niewielką powierzchnię państwa oraz wulkaniczny charakter ziem (większość produktów spożywczych jest importowanych). Ważnymi zasobami naturalnymi wysepek są ryby, kopra (wysuszony miąższ orzechów kokosowca) oraz drzewa cynamonowe.
Pogoda na Seszelach
Te malownicze wysepki mogą pochwalić się prawdziwie tropikalnym klimatem. Przez cały rok jest tam bardzo ciepło, a średnia temperatura podlega bardzo niewielkim wahaniom (przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 27°C). Do najcieplejszych miesięcy zalicza się marzec i kwiecień (z 31°C), zaś do najzimniejszych lipiec oraz sierpień (średnia temperatura wynosi około 24°C). Wilgotność powietrza na Seszelach jest przez cały rok dość wysoka, ale sąsiedztwo bardzo wielu plaż sprawia, że łagodny wiatr z łatwością chłodzi ciało, kiedy zrobi się zbyt gorąco. Większość wysp znajduje się poza obszarem cyklonu, dlatego nie ma tu silnych i porywistych wiatrów. Te okolice zwykle omijają tropikalne burze i huragany, dzięki czemu przebywanie na wyspach jest bezpieczne.
Kiedy najlepiej wybrać się na urlop na Seszele? Najczęściej poleca się terminy pomiędzy majem a październikiem. Od listopada aż do kwietnia trwa pora deszczowa, podczas której występują ulewne opady. W tym czasie również zdarzają się dość gwałtowne burze, a wilgotność powietrza dla osób nieprzyzwyczajonych do takiego klimatu może być trudna do zniesienia. Dlatego poleca się planować wymarzone wakacje w porze suchej, podczas której południowo-wschodni pasat przynosi odrobinę chłodniejsze i bardziej suche powietrze.
Co zjeść na Seszelach?
Ten egzotyczny raj będzie idealnym miejscem dla wszystkich smakoszy, którzy podczas podróży lubią kosztować nowych dań. Kuchnia na Seszelach jest zaliczana do kuchni kreolskich państw Oceanu Indyjskiego. Dominują w niej świeże warzywa i owoce, ryby, ryż oraz owoce morza. Ciężko jednoznacznie określić ten sposób przygotowywania tutejszych potraw, bowiem jest charakterystyczny dla osób o korzeniach kreolskich zamieszkujących wiele różnych stron świata.
Typową potrawą dla ziem tego regionu świata jest gotowany na parze ryż z dodatkiem krewetek i warzyw, które polewa się sokiem z mango oraz sosem sojowym. Nie da się ukryć, że ryż jest dodawany prawie do każdego posiłku (szczególnie lubiany jest ten smażony oraz podawany na słodko).
Bardzo częstym składnikiem różnych dań są produkty pochodzące z morza i nie chodzi tutaj tylko o ryby, małże czy krewetki – podczas gotowania stosuje się algi lub wodorosty jako przyprawy. Mieszkańcy Seszeli są wielkimi wielbicielami sałatek i surówek, które towarzyszą praktycznie wszystkim wytrawnym potrawom.
Słodkości zwykle podaje się na śniadanie. Ze względu na to, że Seszele należały kiedyś do kolonii francuskich, przejęły zwyczaj Francuzów na taki właśnie typ porannych posiłków. Dni rozpoczyna się zwykle croissantami z nadzieniem, bagietkami z lukrem czy bułeczkami z dżemem oraz sokiem pomarańczowym lub słodką kawą. W deserach oraz wytrawnych daniach bardzo często można znaleźć cynamon, którego drzewka rosną na wielu tutejszych wyspach.
Co warto zobaczyć na Seszelach?
Zwiedzanie Seszeli polega przede wszystkim na podziwianiu niezwykłej flory i fauny tego regionu. Lazurowa woda, biały piasek oraz charakterystyczne formacje skalne ułożone z dużych głazów to kwintesencja seszelskiej plaży. To właśnie jedno z tych miejsc na świecie, gdzie można poczuć się jak w prawdziwym tropikalnym raju, który znamy ze zdjęć.
Granitowe wyspy są miejscem, gdzie występuje niemal 75 endemicznych gatunków roślin. Należą do nich wyjątkowa palma o nazwie coco de mer, która wydaje podwójne orzechy kokosowe oraz unikalne odmiany storczyków. Seszele szczególnie upodobały sobie także zwierzęta. Można tu znaleźć jedną z największych kolonii ptaków morskich na świecie, żółwia olbrzymiego, słodkowodne kraby oraz kraby pustynne.
Kiedy już nacieszymy się relaksem i odpoczynkiem, warto odwiedzić kilka ciekawych miejsc. Na wyspie Praslin znajduje się rezerwat Vallee de Mai, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne ciekawe zakątki na Seszelach to dziewicza wyspa Silhouette czy wyspa La Digue nazywana tamtejszą Jamajką, która zachwyca plażą Anse Source’d Argent. Seszele to również idealne miejsce dla miłośników surfowania oraz nurkowania – podwodne widoki są tutaj naprawdę zachwycające!
Gdzie udać się na wakacje na Seszele?
Chcąc trochę bliżej poznać Seszele, warto zatrzymać się na jednej z wysepek, z której będzie blisko do innych ciekawych miejsc. Dobrą bazą wypadową są takie wyspy jak La Digue, Praslin czy Mahe. Na wszystkich znajdują się przepiękne plaże, które po prostu trzeba zobaczyć! Pomiędzy poszczególnymi wysepkami można przemieszczać się za pomocą promu. Najpopularniejszą wyspą jest oczywiście Mahe, bo znajduje się na niej stolica kraju Victoria (jedna z najmniejszych stolic na świecie!). Wielbiciele górskich terenów powinni również wybrać się do Narodowego Parku Morne Seychelles.
Ciekawostki o Seszelach
• Gdyby zliczyć całą długość linii brzegowej wszystkich wysp, to wyniosłaby ona aż 491 km!
• Na Seszelach można znaleźć około 200 gatunków roślin i zwierząt, przy czym aż 80 z nich jest unikalnych i występuje tylko w tym miejscu na świecie: kilka odmian meduz, palma coco de mer charakterystyczna dla tego rejonu czy lodoicja seszelska, która wydaje na świat wyjątkowo duże i ciężkie owoce.
• Do lat 50. XVII wieku z wysepek korzystali wyłącznie piraci. Dopiero wtedy Seszele przejęli Francuzi i nazwali na cześć Jeana Moreau de Séchellesa, który był w tamtych czasach ministrem finansów.
• Na Seszelach mieszkają wyjątkowe zwierzęta – można tam spotkać największego na świecie kraba lądowego, czyli kraba kokosowego. Jego ciało może mieć długość nawet 90 cm! Za to na Wyspach Ptasich mieszka najcięższy żółw na świecie nazwany Esmeraldą. Żółwica sławna jest także przez swój imponujący wiek – ma około 150 lat!