Szwajcaria
Szwajcaria zachwyca swym pięknem i różnorodnością. Fascynujący krajobraz tworzą imponujące góry ze słynnym Matterhorn na czele, malownicze wioski oraz rozległe jeziora odbijające w swym wodach najpiękniejsze szwajcarskie miasta. To kraj nieprzebranych możliwości dla aktywnych wędrownych i zapalonych narciarzy. Na tych drugich czekają doskonałe trasy narciarskie otoczone wyjątkową scenerią Alp.
Tutejszy krajobraz zdominowany jest przez góry. Wśród nich króluje szczyt Matterhorn stawiany na równi, jako europejska ikona, z wieżą Eiffla czy Bazyliką św. Piotra. Z charakterystycznie zakrzywionym nosem skalnym i niemal 1000-metrowej wysokości ścianami stanowi duże wyzwanie nawet dla zaawansowanych wspinaczy.
Kraj ten może się też poszczycić największą, wśród krajów alpejskich, liczbą szczytów wznoszących się powyżej 4 tys. metrów. W tak wysokich górach zima trwa prawie cały rok – sezon na białe szaleństwo trwa od wczesnej jesieni do późnej wiosny.
Szwajcaria to jednak nie tylko góry, ale też rozlewające się wokół nich jeziora – można ich naliczyć niemal 100. Najsłynniejsze z nich, Jezioro Genewskie, uznaje się za namiastkę morza. W jego wodach odbijają się najpiękniejsze szwajcarskie miasta – Genewa, Montreux czy Lozanna. Niespodzianką w tutejszym krajobrazie są rozległe plantacje winorośli – jedna z nich, Lavaux, widnieje nawet na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Surowy górski klimat podyktował tutejsze zwyczaje kulinarne. Szwajcarska kuchnia jest syta, a przy tym kaloryczna. Słynne sery oraz czekoladowe specjały są chyba najlepszym na to dowodem. Szwajcaria to także kraj tradycji i prawdziwej perfekcji. Szwajcarzy uwielbiają bicie rekordów. Dla przykładu mają usytuowany najwyżej na świecie bankomat, najwyżej położoną w Europie stację kolejową i nastraszy na świecie hotel górski.
Jak Szwajcaria, to oczywiście zegarki. Tradycje zegarmistrzowskie w tym kraju sięgają połowy XVI wieku. Warsztaty powstawały początkowo w Genewie, później przeniosły się także na prowincję. Szczególnie znany jest region Jury, określany często Doliną Zegarów. W czasie odbywających się tu pokazów Swiss Watch Tours możecie zwiedzić wybrane zakłady, a nawet wziąć udział w warsztatach i stworzyć swój własny model. Jeśli chodzi o ceny zegarków, to mogą bardzo zaskoczyć... szczególnie na aukcjach w Genewie. Dla przykładu Patek Philippe sprzedano za 2,2 mln USD, a Rolex Daytona za 1,1 mln USD. Ceny są wysokie, ale za szwajcarską jakość i precyzję trzeba po prostu zapłacić.