Sardynia
Sardynia – zagubiona na morzu pomiędzy Europą a Afryką – słynie ze swojego niesamowitego wybrzeża. Costa Smeralda, z czystą szmaragdową wodą, złotym piaskiem oraz fantastycznymi warunkami do uprawiania sportów wodnych,jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów i miejscowych. W głębi wyspy, pośród gór Gennargentu, czekają urokliwe osady, gdzie obyczaje i sposób życia pozostały takie jak przed wiekami.
Sardynia – ze swoimi 24 800 km2 powierzchni – jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Miejsce to, nie tak popularne i bogate krajobrazowo jak Sycylia, jest doskonałym wyborem na włoskie wakacje. Sardynia zachwyca przede wszystkim różnorodnością form geologicznych, wyjątkowym wybrzeżem i tajemniczością swoich zakątków.
Według legendy, mieszkańcy Sardynii są potomkami Sardusa, syna legendarnego Herkulesa. Pewne jest, że przybyli tutaj już w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Dowody ich obecności widoczne są niemal na całej wyspie – począwszy od skalnych grobów, po niezwykłe, prehistoryczne formacje nuraghi, których na całym obszarze Sardynii jest około 7 tysięcy.
Główną atrakcją wyspy jest wybrzeże, w szczególności Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże). Nazwa tego miejsca oddaje nie tylko niezwykłą, intensywną barwę tutejszych wód, ale również określa w pewien sposób przybywających do pobliskich kurortów turystów (zwykle z bardzo grubym portfelem). Urozmaicona linia brzegowa z ciekawymi formacjami skalnymi, wzgórza chowające się w morzu, malownicze zatoczki, śródziemnomorska roślinność i krystalicznie czysta woda tworzą niesamowity klimat i krajobrazy. Głównym miastem regionu jest Porto Cervo – wyjątkowo urokliwa miejscowość z dużą przystanią jachtową.
Na południowo-wschodnim wybrzeżu rozciąga się Costa Rei,określane Królewskim Wybrzeżem. Miejsce to poszczycić się może 10-kilometrową piaszczystą plażą, urozmaiconą skałami i zatokami. Uroku dodają góry Sarrabus i zatoka Golfo di Carbonara z kryształową wodą.
Centralna część wyspy to obszar niemal niedostępny – tutaj w odległych wioskach czas niemal się zatrzymał, zachowały się dawne obyczaje, a mieszkańcy utrzymują się głównie ze sprzedaży miodu, orzechów, anyżu oraz bambusowych fletów. Tę część Sardynii warto odwiedzić nie tylko ze względu na swą prostotę i niezwykły klimat, ale również na przepiękne góry Gennargentu z najwyższym szczytem Sardynii – Punta La Marmora (1834 m n.p.m). Nazwa gór jest nawiązaniem do leżącego na jego wierzchołkach śniegu. Z samego szczytu można podziwiać widok na całą wyspę.