Góry Izerskie
Góry Izerskie cechują się łagodnymi wzniesieniami, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce dla początkujących narciarzy. Kilka szczytów wznosi się ponad 1100 m n.p.m., co przy dobrej infrastrukturze pozwoliło na stworzenie znakomitego zaplecza tras zjazdowych, biegowych oraz licznych szkółek narciarskich.
To kolejny po Karkonoszach popularny region odwiedzany przez narciarzy i fanów sportów zimowych. Chętnie przybywają tutaj turyści z Czech, Polski i Niemiec. Niesamowite wrażenie robi najstarszy ośrodek narciarski na wzgórzu Ještěd – hotel urządzono tam w wieży telewizyjnej, na samym szczycie wzgórza.
Chociaż Góry Izerskie nie są tak wysokie jak Karkonosze, to kilka szczytów wznosi się ponad 1100 m n.p.m., co przy dobrej infrastrukturze pozwoliło na stworzenie znakomitego zaplecza tras zjazdowych, biegowych oraz licznych szkółek narciarskich. Góry Izerskie cechują się łagodnymi wzniesieniami, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce dla początkujących narciarzy, a jednocześnie teren idealnie nadający się do takich sportów jak: turystyka piesza, konna czy rowerowa.
Frýdlant
Czechy słyną z licznych zamków, znajdujących się w wielu większych miasteczkach, jednak ten we Frýdlancie ma dopisaną swoją wyjątkową „legendę" – podobno to on zainspirował Franza Kafkę do napisania powieści „Zamek". Na pewno wiadomo tylko, że pisarz bywał tutaj służbowo jako pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak sam zamek warto zwiedzić tak czy inaczej. Zwłaszcza, że miasto jest malowniczo położone w dolinie między dwoma wzgórzami.
Lázně Libverda
Jak się okazuje, nie tylko w Karlowych Warach można doskonale wypocząć. Około 12 km od Frýdlantu znajduje się maleńka miejscowość uzdrowiskowa Lázně Libverda – ośnieżone szczyty i majestatyczne świerki porastające wzgórza to doskonałe warunki do spokojnego, beztroskiego wypoczynku. Znajdziecie tu liczne źródła wód leczniczych i dobrą ofertę turystyczno-gastronomiczną.
Czeskie słodycze
Trdlo – pod tą ciężką do wymówienia nazwą skrywa się pyszny smakołyk z ciasta drożdżowego posypanego... właściwie tym, czym życzy sobie kupujący – cukrem, posiekanymi orzechami, kolorowymi kulkami z lukru itp. Zazwyczaj możemy oglądać proces przyrządzania ciasta – nawija się je na duże, obracające się wałki, umieszczone nad rozżarzonymi węglami. W rezultacie powstaje pyszny drożdżowy walec, wydrążony w środku. To słodycze popularne w całej Europie Środkowej – na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, a nawet na południu naszego kraju. Idealna słodka przekąska na koniec aktywnie spędzonego dnia.
Czeski kryształ
Sztuczną biżuterię marki Jablonex można znaleźć na straganach i w sklepach niemal na całym świecie. Warto więc wybrać się do miejscowości Jablonec nad Nisou, stolicy czeskiej sztucznej biżuterii. Od XVI w. działają tu huty szkła, w których wyrabia się doskonałe imitacje kamieni szlachetnych, które następnie stanowią elementy dekoracyjne bransoletek, kolczyków, broszek, spinek do mankietów i mnóstwa innych dodatków. W Muzeum Szkła i Biżuterii można poznać tajniki rzemiosła artystycznego oraz podziwiać niezwykłe eksponaty, jak chociażby ponad 200-metrowy naszyjnik.