Czechy
Republika Czeska to kraj, z którym Polska graniczy od południa. Na niecałych 80 tys. m2 mieszka trochę ponad 10 mln ludzi. Historycznie Czechy składają się z trzech wielkich krain: Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. Każdy region ma swoją specyfikę i indywidualny urok – warto dobrze zwiedzić każdy z nich, zwłaszcza że odległości, które musimy pokonać są stosunkowo niewielkie, a ceny porównywalne do tych w Polsce.
Czechy nie mają dostępu do morza, a w ukształtowaniu terenu, zwłaszcza w głębi państwa, dominują niewielkie wzgórza i zalesione równiny. Wyższe góry znajdziemy na północy, w czeskich Karkonoszach. Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), którą „współdzielimy" z naszymi południowymi sąsiadami. Jednak monotonia jest tylko pozorna – owe „niewielkie wzgórza" kryją w sobie mnóstwo niezwykłych krajobrazowo miejsc, jak np. Moravský kras, znajdujący się niedaleko Brna (stolicy Moraw) region o dł. ok. 25 km porośnięty gęstymi lasami, pełen wapiennych skał, głębokich wąwozów i krasowych jaskiń, do których można się dostać np. podziemną rzeką.
Stolica Czech, Praga, to od lat niekwestionowana królowa europejskich stolic, wielokrotnie wymieniana na szczytach list miast, które „koniecznie trzeba zobaczyć". Jej niewątpliwą zaletą jest położenie (dojazd nawet z najbardziej oddalonych od stolicy Moraw nie przekracza 400 km), ale przede wszystkim to, że jest piękna przez cały rok – zarówno w letnim słońcu, jak i przykryta białym śnieżnym puchem. Z kolei wiosenne lub jesienne mgły, z wolna ustępujące znad tego położonego na 9 wzgórzach miasta, nadają Pradze tajemniczy klimat znany z powieści Kafki.